לידתו של תינוק – זה אירוע מאוד משמח ומאוד מרגש. בן אדם חדש משנה את החיים של המשפחה, מוסיף הרבה שמחה ואושר. ואין דבר מעציב יותר מהבכי של הפצפון במיוחד אם אתם לא מצליחים להבין את הסיבה. למעשה, הסיבות הן לא רבות במיוחד, הנה כמה מהנפוצות

אני דואגת לך!
ההשפעה של הקשר הרגשי בין האמא לתינוק כל כך ברורה, שהיא מוכרת אפילו ע"י רופאים ספקנים ביותר . לכן, מצב הרוח של האמא בחודשים הראשונים לחייו של הפעוט חשוב באותה מידה כמו בזמן ההריון.
רגשות כמו: אכזבה, עצבנות, חוסר שינה, כעס משפעים על התינוק באופן מיידי, בצורה הכי מופשטת, הוא פשוט סופג את הרגשות השליליים יחד עם חלב האם. הוכח כי מצבה הרגשי של האם משפיע על איכות החלב וכמותו. וכך נוצר מעגל שלישי: האמא התעצבנה, הילד ספג את הרגש השלילי, מצב בריאותו הידרדר, הוא בוכה, האמא מתעצבנת עוד יותר וחוזר חלילה.
מה לעשות?
להנות מהאימהות! לשים לב למצב הרוח, ולזכור כי אמא אוהבת ומאושרת מסוגלת להתגבר על כל קושי. להבין את הסיבה לבכי ולעזור לאוצר שלך – זאת משימה לגמרי ברת ביצוע.
לפעמים, הקטנצ'יק פשוט רוצה את תשומת הלב שלך. קחו את התינוק הבוכה לידיים, תנחמו אותו, תדברו איתו ותפגינו כלפיו אהבה בכל דרך שידוע לכם.

אני רעב!
בתחילת חייו של התינוק המזון משחק תפקיד חשוב מאוד. הוא נחמה, תחושת ביטחון, משרה שינה ומקור של אנרגיה. לכן בכי עשוי להצביע על כך שהתינוק לא אוכל מספיק או להיפך, אוכל יותר מדי.
הרבה פעמים הסיבה לרעב היא העובדה שהתינוק פולט. התינוק יונק בלהט ולכן בולע כמות גדולה של אוויר: לאחר שהתינוק עושה "גרפס" כדאי להשכיב אותו במיטה למספר דקות מבלי לתת לו להשתולל וכך הוא לא יפלוט שאריות אוכל.
אכילת ייתר וגזים מגבירים את כמות האוכל שהתינוק פולט. אי נוחות (גזים) ורעב גורמים לו לבכות.
מה לעשות?
לוודא שהתינוק לוקח את השד בצורה טובה (צמוד) לשמור אותו בתנוחה זקופה עד שיעשה "גרפס" ויוציא את האוויר שבלע. להניק את התינוק לפי בקשתו ולא לחכות שהיה רעב מדי ואז יתחיל לינוק בתאווה מתוך רעב.

החוצה!
חיתול מלא וסדין רטוב יכולים להרגיז כל אחד. עם זאת, בעיות עם יציאות יכולות להיות מרגישות עוד יותר. באופן אידיאלי תינוק יונק צריך לעשות את צרכיו אחרי כל הנקה. עם גדילת התינוק היציאות הולכות ופוחתות.
לתינוקות הניזונים מתמ"ל, הנורמה היא יציאה אחת ביום. ברגע שאין יציאות רצופות כל היום זאת סיבה טובה לבקר אצל רופא ילדים. ראשית, חוסר ביציאות סדירות מלווה לעתים קרובות בכאב ואי נוחות בבטן, זאת סיבה נפוצה מאוד לבכי של התינוק. אתם חייבים לשים לב לכל עצירות אצל תינוק ובדחיפות לברר את הסיבה.
מה לעשות?
אמא מניקה צריכה לעקוב אחרי התזונה שלה, להוציא מהתפריט מאחלים שיכולים לגרום לעצירות, להקפיד לעשות עיסוי בטן לתינוק, לבצע תרגילים מיוחדים המשפרים את פעילות המעיים. לוודא שהעצירות לא קשורה לפעילות לא תקינה של מערכת העיכול.

התקפת גז!
ובכל זאת, הגורם השכיח ביותר לבכי אצל התינוק הוא כאבי בטן – גזים הידועים לשמצה. לכן נדבר עליהם קצת יותר בהרחבה.
מערכת העיקול של התינוק רק מתחילה ללמוד איך לעבוד, מתחילים להתיישב חיידקים מועילים המסייעים בעיכול מזון. זו הסיבה שב 3-4 החודשים הראשונים לחייו גופו של הפעוט מגיב אפילו לחלב האם, היקר והמזין, יותר מתמ"ל בעליה בכמות הגזים.
כיצד לזהות "קוליק" (התקף כאב בטן ועוויתים פתאומיים)? פשוט מאוד: התינוק בוכה, מתכווץ ובוכה עוד יותר חזק, ושום דבר לא מצליח להרגיע אותו. הבטן מגרגרת ומתנפחת, והופכת להיות קשה. הגזים מנפחים את המעיים, ולעתים קרובות גורמים לכאבים עזים. בנוסף, הם מפריעים לעיכול המזון, גורמים לעצירות והתפתחות של חוסר איזון חיידקי במערכת העיקול. הגזים יכולים לערער באופן משמעותי את הבריאות העתידית של הילד, ולגורם לדלקת קיבה ומעי גס. הגזים מפריעים לספיגה של חומרים מזינים ובמקרים חריגים יכולים לגרום להתפתחות של רככת, והפרעות אחרות.
מה לעשות?
כמובן שיש כל מיני סוגים של אמצעי מנע, ניתן ואף רצוילהשכיב את התינוק על בטנו לפני ההאכלה, אפשר לשים כרית חימום או חיתול טטרה מחומם על בטן התינוק לאחר האוכל, לתת חליטת שומר, לתת תרופות טביעות נגד גזרים, גם האמא יכולה להוסיף לתזונה שלה תוספי מזון שמונעים גזים אצל התינוק. ברוב המקרים האמצעים יעזרו ויקלו על הגזים, במקרים בהם אתם מזהים שכלום לא עוזר והתינוק מאוד סובל כדי לפנות לייעוץ רפואי.

השארת תגובה